Vsak šteje
Majhni čolnički so ranljivi. Če v kanuju sedijo trije in se eden vstane, ter se začne nagibati v levo in desno, bo z lahkoto zazibal plovilo. Seveda, se podobno ne more zgoditi, ko govorimo o velikih ladjah.
In ravno zaradi dejstva, da lahko pri manjših skupinah vsak posameznik “zamaje plovilo”, je toliko bolj pomembno, da se posamezniki znotraj ekipe tega zavedamo. Pomeni, da ponotranjimo dejstvo, da vsak posameznik šteje. In manjša kot je ekipa, večja je teža posameznika. Pomeni, da pri ekipi s tremi člani, posameznik nosi 33,33% teže oziroma efektivnosti. Po drugi strani se pri ekipah, kjer imajo 100 zaposlenih, vpliv posameznika bistveno oslabi.
In kako lahko primer majhnega čolnička uporabimo pri razumevanju potreb majhnega podjetja? Gre za to, da je potrebno vsakega posameznika dobro poznat, razumet njegove potrebe in mu nudit kar se da dobre pogoje za delo. Pogoji za delo so relativna stvar in zato je ravno individualizacija teh potreb v manjših ekipah ključnega pomena.
Posameznik ekipo, ekipa posameznika
Mogoče bi lahko temu rekli kolektivni individualizem. Torej, tako kot je pametno, da dobro poznamo posameznika v ekipi, je super, če tudi posameznik pozna potrebe ekipe. Pomembno je, da se vsaka oseba zaveda, da glede nato, da dela v manjši ekipi, njegova dejanja nosijo obratno sorazmerno večjo težo. Ker kot že rečeno – v večjih podjetjih, se posameznik lažje “skrije”.